Čak petnaest aktivnosti u čast knjige
U našoj je školi prvi put obilježena Noć knjige, nacionalna manifestacija poticanja čitanja. Tijekom cijeloga dana održano je petnaest različitih radionica i drugih aktivnosti
– Ove školske godine naša se škola prvi put uključila u manifestaciju Noći knjige, koja se već sedmu godinu odvija u Hrvatskoj, a povod su joj važni datumi, kao što je Dan hrvatske knjige 22. travnja i Svjetski dan knjige 23. travnja. Organizirali smo velik broj aktivnosti, odazvao se velik broj učitelja, što me razveselilo, osobito to što se nisu prijavili samo učitelji hrvatskog jezika i razredne nastave, nego su za obilježavanje dana knjige i čitanja bili zainteresirani i ostali učitelji – učitelji tjelesnog, biologije, fizike, matematike… Učenici su istraživali, čitali, pisali, slikali, recitirali, slušali priče, natjecali se… – objasnila je knjižničarka Romana Erhatić, koordinatorica provedbe manifestacije u našoj školi.
Niži razredi
Učenici 1. a razreda sa svojom su učiteljicom Natašom Marković obilježili Noć knjige likovnom radionicom Knjige budućnosti.
– Učenici su najprije upoznali kako su izgledale prve knjige u prošlosti, od čega su bile načinjene te prelistali najstarije knjige iz naše školske knjižnice. Nakon toga slikali su kako zamišljaju knjige u budućnosti. – objasnila je učiteljica Marković.
Učenici 1. b razreda obilježili su Noć knjige radionicom nazvanom Pričaonica. Priču im je pročitala knjižničarka Romana Erhatić, a likovnu radionicu vodila je učiteljica Brankica Salopek.
– Prije slušanja priče s učenicima smo razgovarale o naslovu priče te o značenju riječi koje će se u priči spominjati. Pažljivo su slušali priču Najotmjeniji div u gradu Julie Donaldson jer ih je nakon odslušane priče čekala igra pamćenja detalja iz priče, vježbanja s knjigom i crtanje. Učenici su imali i nagradni zadatak, a najbrže su točne odgovore dali Matija Kamenjak, Tena Budja i Katja Sinković te su nagrađeni slikovnicama. – ispričala je učiteljica Salopek.
U 2. b razredu učiteljice Suzana Balić i Andrea Šturbek održale su radionicu pod nazivom Čitamo i glumimo uz knjige Sonje Zubović.
– Pročitali smo Priče poučnice: Lisica i Kudrica Mudrica i Umišljena vjeverica, te Šale i pohvale: Vau vau, bau bau, jao jao, i kuku i pomagaj! Nakon čitanja i analize učenike smo podijelile u četiri skupine. Svaka skupina dobila je zadatak odglumiti zanimljive situacije iz priča. Priče su bile edukativnog karaktera te su djeca iz njih izvukla životne pouke koje su ujedno prikazala glumom. – ispričala je učiteljica Balić.
Učenici 2. a i 3. c s učiteljicama Lucijom Martinčić i Sandrom Poje odlično su se zabavili na likovnoj radionici S knjigom u budućnost.
– Učenici su imali zadatak osmisliti izgled knjige u budućnosti. Bilo je raznih ideja: vodena knjiga, knjiga s raznim tipkama koje ti omogućuju izbor priče koju poželiš, knjiga u koju možeš ući i slijediti omiljeni lik te knjiga uz koju, kada čitaš, imaš osjećaš da izvodiš sve pokrete likova… – otkrila je učiteljica Poje.
Učenici 4. c učiteljice Tanje Majnarić osmislili su kviz o lektirnim djelima koje su čitali tijekom školske godine.
– Potaknuti brojnim kvizovima u medijima, učenici 4. c poželjeli su osmisliti kviz za buduće naraštaje četvrtaša, koji će se koristiti na satovima lektire. Osmislili su pitanja vezana uz obvezne lektire za 4. razred: Šumu Striborovu, Regoč i Družbu Pere Kvržice. Pitanja su zapisivali na kartončiće, koje smo zatim plastificirali. U osmišljavanju pitanja sudjelovali su: Ana Štefoić, Lana Crnčić, Sara Androić, Iva Novosel, Janko Antun Jakopović, Mihaela Višak, Dolores Višak, Dora Posavec i Dora Lovreković. – rekla je učiteljica Majnarić.
Noć knjige 4. d obilježio je izložbom likovnih radova pod naslovom Knjiga budućnosti.
Učenici 2. r. Područne škole Veliki Raven sa svojom su učiteljicom Anđelkom Balić održali radionicu čitanja, pjevanja i vježbanja s knjigom.
– Održali smo radionicu Čitamo, pjevamo i vježbamo s knjigom. Uz čitanje je bilo puno smijeha i veselja! Učenicima je bilo jako lijepo i zabavo. Veselimo se sljedećoj Noći knjige! – otkrila je dojmove svojih učenika učiteljica Balić.
Učenici Područne škole Vojakovački Osijek sa svojim su učiteljem Tihomirom Plešom imali pjesničko-likovnu radionicu nadahnutu pjesmom Stanari u slonu.
– Pjesma nam je bila motivacija, zatim smo obojili slona kao simbol mira, važnosti našeg odrastanja uz lijepe misli koje nalazimo u knjigama. Na slona su učenici zalijepili slike koje su izrezali i koje predstavljaju ono što smatraju važnim da bi bio mir za sve ljude bez obira na boju kože i vjerovanja: ljubav, knjige, školu, prijatelje, hranu i vodu… – ispričao je učitelj Pleša.
Viši razredi
Učenici 6. e razreda obilježili su Noć knjige na satu matematike s učiteljicom Gordanom Podravec različitim aktivnostima.
– Prva aktivnost bila je vaganje znanja: učenici su izmjerili mase matematičkih knjiga. Usput su ih prolistali i vjerovali ili ne – jako su im se svidjele! Druga je aktivnost bila rješavanje matematičkih zadataka tako da točna rješenja daju izreke, kao što su: „Matematika je kraljica znanosti” Karla Friedricha Gaussa ili „Nemoguće je biti matematičar, a da nisi u duši i pjesnik” Sofije Kovalevskaye, a za treću je poslovicu trebalo napisati zadatke da bi rješenja dala poslovicu našeg poznatog metodičara matematike Zdravka Kurnika: „Jedino su u matematici računi uvijek čisti.” U trećoj su aktivnosti učenici iz kataloga izabrali dvije matematičke knjige. Kraj svake su napisali zašto su je odabrali. Zatim su zajednički napisali reklamu/slogan koja bi stajala na ulazu u njihovu matematičku knjižaru kako bi privukli kupce. Bilo je vrlo zanimljivih komentara i ideja! – ispričala je učiteljica Podravec.
Učiteljice Ana Andrić i Mateja Hrebak vodile su radionicu Glagoljaški skriptorij za učenike od 5. do 8. razreda.
– Cilj radionice bio je osvijestiti važnost i ulogu glagoljaških skriptorija u srednjem vijeku prije pojave tiskarskog stroja. Svaka učenica dobila je dvostupačno tiskan tekst (legenda o Križevačkim štatutima preuzeta iz Đurićevih Legendi puka hrvatskoga) pisan glagoljicom koji je trebala prepisati na posebno pripremljen papir tintom i perom. Zadatak je bio naizgled jednostavan i lagan, no ubrzo je postalo jasno da taj posao iziskuje mirnu ruku i visoki stupanj koncentracije. Kako bismo se što više približili tim vremenima, jedini izvor svjetlosti bile su svijeće na klupama, a ugođaju je pridonijela i srednjovjekovna glazba koja je svirala u pozadini. – ispričala je učiteljica Hrebak.
Učiteljice Ankica Špoljarić Mandić, Martina Valec Rebić i Danijela Zagorec organizirale su glazbeno-poetsko poslijepodne na kojemu su nastupali učenici od 3. do 8. razreda, a publika su im bili učenici 5. b razreda.
– Pjesme hrvatskih i stranih pjesnika recitirali su Radmila Vitanović, Željko Sučić, Goran Dukić, Antonije Gnječ, Marta Šiler, David Lučki, Mario Matoić, Sara Pribanović i Leona Rabuzin, a za glazbeni dio pobrinuli su se Gabrijel Božić (gitara) te Magdalena Božić i Dunja Rebić (vokali). – rekla je učiteljica Zagorec.
Noć knjige obilježena je i na satu tjelesne i zdravstvene kulture kod učiteljice Darinke Šimunčić. Učenici 8. a i 8. b radili su ciljane vježbe snage za jačanje muskulature cijeloga tijela i elementarna igra s pomagalom – knjigom.
Na satu biologije kod učiteljice Petre Kačarovski učenici 7. razreda imali su radionicu izrade enciklopedije životinja.
Učenici 6. – 8. razreda s učiteljicom Senkom Pleše imali su likovnu radionicu na kojoj su izrađivali naslovnice za knjigu budućnosti. Radove su izložili u hodniku ispred zbornice.
– Likovna grupa i sedmaši pripremili su izložbu zamišljenih i izmišljenih knjiga. Naslovnice su učenici sami izradili, mogli su raditi postojeće naslove ili su ih mogli izmisliti. – rekla je učiteljica Pleše.
Učitelj fizike Leo Kranjec sa sedmim je i osmim razredom organizirao stvaralačku radionicu Odgovori na pitanja budućnosti fizike. Učenici su pisali priče, pokušavali pronaći teorije i rješenja na zagonetke poput teleportacije, nevidljivosti, života izvan Zemlje…
Pročitajte tekstove:
LUKIN VREMEPLOV
PRIJATELJSTVO NE POZNAJE GRANICA
SESTRE TAYLOR
Tekst: Emina Mikulec, 8. r.
Fotografije: Tanja Majnarić, Brankica Salopek, Nataša Marković, Suzana Balić,
Sandra Poje, Tanja Kulović Balić, Anđelka Balić, Tihomir Pleša, Gordana Podravec,
Mateja Hrebak, Martina Valec Rebić, Petra Kačarovski, Senka Pleše, Darinka Šimunčić