Učenje o prošlosti za bolju budućnost
Državni projekt posjeta osmih razreda Vukovaru pokrenuo je 2014. bivši ministar branitelja Predrag Matić s ciljem da se omogući osmašima svih osnovnih škola u Republici Hrvatskoj da besplatno posjete grad Vukovar i nauče nešto o njemu. Tako su i naši osmaši posjetili muzeje i znamenitosti grada Vukovara te slušali predavanja o Domovinskome ratu
Vukovar je gospodarsko, obrazovno, kulturno i upravno središte Vukovarsko-srijemske županije. Danas je nama mladima iz drugih krajeva Hrvatske teško zamisliti kako je izgledao i što se događalo njegovim stanovnicima tijekom Domovinskoga rata. Zbog toga je Ministarstvo branitelja Republike Hrvatske osmislilo projekt posjeta osmih razreda Vukovaru, kako bi tijekom dva dana što više naučili o povijesti Grada Heroja.
Upoznavanje muzeja i vodotornja
Prvog dana posjetili smo Gradski muzej Vukovar smješten u dvorcu Eltz gdje smo vidjeli mnogo stilskog namještaja, grafika, crteža, skulptura, novca, oružja, umjetničkih slika i mnogih drugih predmeta te Muzej vučedolske kulture koji je dobio ime po nalazištu Vučedol na Dunavu pored Vukovara. U muzeju je bila prikazana kultura metalnog doba koja je među najznačajnijim kulturama u Hrvatskoj, a simbol grada Vukovara je vučedolska golubica (jarebica). Poslije smo slušali predavanje o Vukovaru i žrtvama koje su stradale u Domovinskom ratu. Nakon toga smo uz pratnju učitelja prošetali Vukovarom i posjetili poznati vukovarski vodotoranj koji je simbol stradanja i otpora grada (pogođen je s više od 600 neprijateljskih projektila).
Smještaj u hostelu
Kasnije smo se smjestili u Hostelu Dubrovnik, u kojemu je tijekom ovoga projekta već noćilo oko šest tisuća učenika. Hostel se nalazi u sklopu Memorijalnog centra Domovinskog rata, koji je smješten u prostorima nekadašnje vojarne 204. vukovarske brigade.
Javnu ustanovu Memorijali centar Domovinskog rata Vukovar u školskoj godini 2016/2017. trebalo bi posjetiti 40 000 učenika što će značajno utjecati na porast broja noćenja u gradu Vukovaru i poboljšati turizam. Četrdeset dubrovačkih umjetnika doniralo je čak 44 slike koje krase zidove hostela Dubrovnik.
Za uređenje i opremanje hostela Ministarstvo branitelja uložilo oko 22 milijuna kuna. Hostel je dobio ime po gradu Dubrovniku s kojim je Vukovar grad prijatelj od 1993. godine, a koji je također tijekom Domovinskoga rata pretrpio žestoke napade. Prvi gosti hostela bili su upravo osmaši Osnovne škole Ivana Gundulića iz Dubrovnika.
U hostelu su dvadeset i dvije spavaonice s 330 postelja. Nakon što smo se smjestili organizirana je mala zabava dobrodošlice.
Obilazak memorijalnih lokaliteta
Sljedećeg jutra morali smo se probuditi u 7 sati jer je u 8 sati bio doručak. Poslije doručka krenuli smo u obilazak memorijalnih lokaliteta: Spomen-dom i masovnu grobnicu Ovčara, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991., spomen-oblježje Kukuruzni put – „Put spasa” te bivšu vojarnu 204. vukovarske brigade.
U Spomen-domu Ovčari saznali smo da je u noći s 20. na 21. studenog 1991. godine u jednom od hangara počinjen ratni zločin pripadnika JNA i parovojnih postrojbi (ubijeno je između 255 i 264 civila i vojnika). Hangar je pretvoren u memorijalni centar te se na sredini nalazila spirala koja simbolizira zatvoreni krug, u pod su ugrađene čahure koje simboliziraju zločin, a na stropu smo mogli vidjeti žarulje u obliku zvijezda, njih 261, na zidovima su bile obješene fotografije ubijenih i nestalih.
U središtu Spomen-doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti vidjeli smo ponor s kupolom uništenog tenka bivše JNA, a okolo su ispisana imena svih poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade, na 12 videoekrana u zidovima mogli smo vidjeti ratne fotografije i video snimke ratnih događaja te čuti ratna izvješća kao i podatke o svakom pripadniku brigade. Saznali smo da je Blago Zadro vodio branitelje.
Na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata vidjeli smo da je na mjestu masovne grobnice postavljeno 938 bijelih križeva koji predstavljaju broj ekshumiranih žrtava. Tamo se nalazi brončano-spomen obilježje svim žrtvama rata s vječnim plamenom.
Jedan od najpoznatijih simbola stradanja grada Vukovara i njegovih stanovnika je Vukovarska bolnica. Tamo se od 2006. godine nalazi stalna izložba Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991.
Posjetili smo i Spomen-obilježje Kukuruzni put (Put spasa) koji se nalazi zapadno od Vukovara u istočnoj Slavoniji te je tijekom rata za Vukovar bio jedini put koji je grad spajao s teritorijom.
OŠ Sv. Petar Orehovec najbolja u kvizu
Na samom kraju se održao kviz u kojem je svaka škola odabrala dva učenika koja će ih predstavljati, a temeljio se na pitanjima o Domovinskom ratu. Prvo mjesto osvojila je OŠ Sv. Petar Orehovec.
Škola mira završna je faza dvodnevnog izleta učenika, s ciljem da učenici iz Vukovara odu s razumijevanjem vrijednosti mira i tolerancije. Škola mira želi učenicima prenijeti pozitivno ozračje u kojemu će se oni razvijati kao odgovorni građani i građanke svjesni neophodnosti uvažavanja različitosti i njegovanja trajnog mira. Moć prošlosti od velike je važnosti u izgradnji pravedne i mirne budućnosti.
Izvor: www.mcdrvu.hr/index.php/hr/skolski-program/o-skoli-mira
Tekst: Petra Haban, Elena Miklečić, 8. r.
Fotografije: Ivana Dokuš-Komarica, prof.;
Vedrana Rađa, prof.